Na Arheološkm nalazištu “Podlipe – Pećina pod lipom” na Kadića brdu kod Sokoca nedavno je nastavljano međunarodno istraživanje ovog lokaliteta iz vremena Paleolita, rekao je novinarima rukovodilac ovog istraživanja arheolog Aleksandar Jašarević.
On je naglasio da je paleolit globalna tema interesantna za sve ljude u kojoj se želi naći odgovor na pitanje porijekla modernog čovjeka.
Jašarević je,nakon današnjeg sastanka grupe istraživača sa načelnikom opštine Sokolac Milovanom Bjelicom, naglasio da je nosilac ovog projekta Univerzitet u Tibingenu, Univerzitet u Beogradu i Muzej u Doboju, te da su dobili podršku i od ove lokalne uprave.
“Svi smo se nekako uvezali oko jednog zajedničkog cilja, istraživanje paleolita na području istočnog dijela Republike Srpske na lokalitetu koji je dosta rijedak”- naveo je Jašarević, koji je muzejski savjetnik.
On je naglasio da nema puno nalazišta paleolitskog perioda na ovim prostorima, ali da je područje Podlipe izrazito slojevito u rasponu od 20.000 do 30.000 godina,koliko je trajalo naseljavanje.
“Imamo fantastične rezultate koji obećavaju i ovo je projekat koji će trajati, sigurno jedno tri godine, a finasiran je iz evropskog projekta preko Univerziteta u Tibingenu”- istakao je Jašarević.
Na istraživanju će, kako kaže, raditi doktorandi i polidoktorandi, koji istražuju balkanski koridor od Grčke prema Evropi.
Jašarević je u ime saradnika na ovom istraživanju zahvalio opštini Sokolac koja i ove godine pomaže istraživače na projektu.
Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica istakao je da su arheološka istraživanja na čelu sa arheologom Jašarevićem, ovoj lokalnoj zajednici počela od 2013. godine, istraživanjem na lokalitetu Crkvine-Bjelosavljevići na Glasincu, a potom nastavljena na Kadića Brdu kod Knežine, te da se i nastavak na lokalitetu Podlipe – Pećina pod lipom, radi zajedno sa Zavodom za zaštitu spomenika Republike Srpske, a da će Vladi Srpske bitin predloženo da ovo područje proglasi od posebnog interesa za Srpsku.
On je podsjetio da je Glasinačka kultura na daleko poznata, te da je “Nekropola stećaka” u Luburić polju, nedaleko od Sokoca uvrštena pod zaštitu Uneska.
„Mi smo počeli da radimo na izradi jednog ukupnog turističkog proizvoda na području naše opštine i posebno značajno u svemu tome će biti kulturno istorijsko naseljeđe“- istakao je Bjelica.
On je dodao da su sva pomenuta arheološka istraživanja bitna za projekte lokalne uprave i planove za budućnost, te da će se bogata ostavština i arteFakti naći u muzeju ove opštine.
Doktor Aristeidis Varis, koordinator sa Univerziteta u Tibingenu, rekao je novinarima, nakon današnjeg razgovora sa načelnikom opštine Sokolac, da je lokalitet na Kadića Brdu kod Sokoca značajan ne samo za razumijevanje lokalnih i regionalnih problema, nego i za pitanja od globalnog interesa u istraživanju paleolita.
Prema njegovim riječima Glasinac je bio poznat za bornzano i gvozdeno doba, kao i brojni lokalitetu koji se nalaze na tom području, ali da loklaitet Podlipe – Kadića brdo pruža uvid u daleko dublje okupacije čovjeka na tom prostoru.
Varis ističe da je riječ o rijetkom lokalitetu, kakvih nema puno, te da je to, kako kaže, neka baza i osnova da bi se istraživala daleka pećinska naselja u oovj regiji i da daje matricu kako i gdje treba tražiti ostale lokalitete iz najranijeg perioda.
Izvor: SRNA