Građani proslavljaju Svetog Petra Dabrobosanskog

Istočno Sarajevo proslavlja Dan i krsnu slavu

17.09.2024.

Grad Istočno Sarajevo obilježava Dan i slavu grada – Svetog Petra Dabrobosanskog. Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom jutros će u 9.00 časova u Hramu Svetog Petra Dabrobosanskog u Vojkovićima služiti Svetu arhijerejsku liturgiju.

Slavski ručak planiran je za 13.00 časova u restoranu “Bob” u Istočnom Novom Sarajevu.

Prethodnih dana održana je manifestacija “Dani Istočnog Sarajeva”, koja je počela 11. septembra.

Na svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu Istočno Sarajevo sinoć je Povelja grada dodijeljena ministru za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željku Budimiru, za poseban doprinos razvoju visokoškolskih ustanova i za jačanje međunarodnih odnosa u oblasti visokoškolskog obrazovanja.

Isto priznanje dobio je i načelnik opštine Trnovo Dragomir Gagović za predan i požrtvovan rad, doprinos u oblasti pronatalitetne politike, poboljšanju poslovnog i sveukupnog ambijenta u opštini Trnovo i u gradu Istočno Sarajevo u čijem sastavu je pomenuta lokalna zajednica.

Posebno priznanje Grb Grada Istočno Sarajevo uručeno je rektoru Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milanu Kuliću, za naročite zasluge i doprinos u oblasti visokoškolskog obrazovanja i izuzetna dostignuća u nastavno-naučnoj, kulturnoj i drugim djelatnostima Univerziteta.

Grad Istočno Sarajevo nastao je prije 31 godinu, kada je Savjet Srpskog grada Sarajeva na sjednici 13. marta 1993. godine donio statutarnu odluku o organizaciji Srpskog grada Sarajeva.

Prvi zakon o ovom gradu donesen je 30. decembra 1993. godine, kada je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Zakon o Srpskom gradu Sarajevo za vrijeme ratnog stanja ili neposredne ratne opasnosti.

Po završetku Odbrambeno-otadžbinskog rata i velike žrtve koju su podnijeli sarajevski Srbi, kada su nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, morali da napuste dijelove grada koji su pripali Federaciji BiH i presele na teritoriju Republike Srpske, Narodna skupština donosi Zakon o Srpskom gradu Sarajevu, 2. aprila 1996. godine, kojim se ime grada mijenja u Grad Srpsko Sarajevo.

Ustavni sud BiH u septembru 2004. godine, na zahtjev tadašnjeg visokog predstavnika, donosi odluku kojom se ukida prefiks srpski iz naziva grada.

Srpsko Sarajevo tada postaje Istočno Sarajevo i u njegov sastav ulazi šest opština – Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža, Istočni Stari Grad, Trnovo, Pale i Sokolac, nakon čega počinje značajniji urbani razvoj Istočnog Sarajeva.

SRNA