Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je danas na Sokocu, povodom Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije, da na Vojničko groblje “Novi Zejtinlik” gdje počiva 949 poginulih srpskih boraca treba da dođu svi koji su protiv Republike Srpske, koji govore da je “agresor i genocidna”, a pogotovo oni iz Sarajeva u kojem danas nema Srba.
Karan je rekao da je Vojničkom groblju “Novi Zejtinlik” mjesto na kojem se istovremeno osjećaju i tuga i ponos, te da ovdje treba da dođu svi koji ne daju puni doprinos izgradnji u miru časne i ponosne Srpske.
“Tužni smo i uvijek ćemo biti tužni na ovom i ovakvim mjestima, na grobovima naših najmilijih, najboljih, najhrabrijih, najčasnijih, a istovremeno ponosni jer tu ne leže samo oni, nego i temelji naše slobode i naše Republike Srpske”- rekao je Karan.
On je istakao da da je Vojska Republike Srpske zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova /MUP/ i svojim narodom u Odbrambeno-otadžbinskomo ratu vodila mnogo veličanstvenih bitaka, ali da je jedna od najveličanstvenijih – odbrana Sarajevsko-romanijske regije.
Ministar unutrašnjih poslova Srpske podsjetio je da o odbrani Sarajevsko-romanijske regije svjedoče i 4.000 poginulih boraca i 10.000 ranjenih u odbrani svojih ognjišta i porodica.
“Veličanstvene su samo one bitke i borbe kada se borite za svoje, kada štitite ognjišta i porodice. Zato je samo naša borba časna i veličanstvena”- naglasio je Karan.
Izražavajući zahvalnost svima koji su dali savoje živote za Republiku Srpsku, Karan je poručio da su obaveza, pravo i dužnost ostalih da nastave tamo gdje su oni stali, ali u miru.
“Da našoj mladosti, djeci i svim građanima obezbijedimo prosperitetan život u Republici Srpskoj i time se odužimo onima koji su ovdje”- poručio je Karan.
Na Sokocu i Ravnoj Romaniji danas je obilježen Dan odbrane Sarajevsko-romanijske regije u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Odbrana Sarajevsko-romanijske regije, bila je jedan od najtežih zadataka Vojske Republike Srpske u kome je Sarajevsko-romanijski korpus korpus odbio 35 ofanziva neprijateljskih snaga.
Ovaj korpus formiran je 22. maja 1992. godine prema nalogu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, a njegove jedinice su bile razmještene na širem području Sarajeva.
Na Vojničkom groblju “Novi Zejtinlik” na Sokocu sahranjeno je 949 poginulih boraca Sarajevsko-romanijskog korpusa. U znak sjećanja na poginule borce, na Ravnoj Romaniji je izgrađen Manastir Svetog Georgija, na čijim su zidovima u unutrašnjosti ispisana imena više od 4.000 poginulih boraca ovog korpusa.
Izvor: SRNA