Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da odluka Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da zabrani mirne i dostojanstvene proteste ispred zgrade Tužilaštva BiH u Sarajevu pokazatelj odnosa Sarajeva prema onome što dolazi iz Republike Srpske.
“Nisu mogle vlasti Kantona Sarajevo, pogotovo imajući u vidu bošnjačku politiku prema Sudu i Tužilaštvu BiH, ni na koji način dozvoliti mirno okupljanje građana iz Republike Srpske, iako je to najdemokratskiji način izražavanja volje”- rekao je Ćosić.
On je naglasio da je jasno da politika, koja je spuštena na MUP Kantona Sarajevo, nije smjela da dozvoli skup na kojem bi se iskazalo mišljenje o postupcima Suda i Tužilaštva BiH.
Ćosić je istakao da su u Sarajevu znali da bi se sigurno okupilo između 6.000 i 8.000 građana iz Republike Srpske koji bi pokazali šta misle o onome šta se radi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, odnosno instituciji predsjednika Republike i direktora “Službenog glasnika Srpske”.
“Jasno je da takva slika nije smjela da ode u javnost, jer znamo da još ima slobodnomislećih ljudi u ovoj zemlji koji bi rekli – nemoguće je da imamo Sud i Tužilaštvo protiv kojeg je narod, a ovdje je jasno kao dan šta bi narod iz Republike Srpske rekao, osjetivši da su mu ugrožena prava kroz ugrožavanje institucija Republike Srpske”- istakao je Ćosić.
On je rekao da je kao predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske podnosio zahtjev za slobodan protest političara iz Republike Srpske pred OHR-om zbog odluka Kristijana Šmita, da mu nikada nije odgovoreno, ali nije htio da to populistički prikazuje.
On se zapitao da li postoji igdje ijedan skup u Republici Srpskoj da ga je MUP Srpske zabranio, a organizovan je od predstavnika nevladinih organizaciji ili onih koji predstavljaju bošnjačke politike.
Ćosić je rekao da se nije desilo da se zabrani takav skup u Prijedoru, Višegradu, “ne daj Bože” Srebrenici, te da je MUP Srpske uvijek odgovorio zadatku.
On je podsjetio da se, kada se ide na obilježavanja stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, blokira pola grada, što je pokazatelj odnosa politike i naroda prema Srbima, iako dolaze samo na mjesto stradanja.
Sarajevska policija zabranila je održavanje protesta Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH 1. septembra ispred Suda i Tužilaštva BiH zbog neispunjavanja formalnih uslova i iz bezbjednosnih razloga, saopšteno je iz kantonalnog Ministarstva unutrašnjih poslova.
Predsjednik ovog odbora Đorđe Radanović podnio je 24. avgusta zahtjev za održavanje mirnog skupa 1. septembra ispred zgrade Tužilaštva BiH u Sarajevu zbog političke optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića.
Tužilaštvo BiH podiglo je 11. avgusta optužnicu protiv Dodika i Lukića zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.
Podršku Dodiku i Lukiću pružili su predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali i brojnih nevladinih organizacija koji su najavili prisustvo protestima, kao i predstavnici stranaka vladajuće koalicije u Srpskoj.
Izvor: SRNA