Pale će u srijedu obilježiti Dan Republike Srpske

Svečana proslava Rođendana u mjestu gdje je rođena Srpska

04.01.2024.

Opština Pale, u saradnji sa opštinskom Boračkom organizacijom i Ustanovom za kulturu, u srijedu, 10. januara, obilježiće Dan Republike.
Planirani programski sadržaji uveličaće proslavu 32. rođendana Republike Srpske i evocirati uspomene na period njenog nastanka, institucionalnog stasavanja i junačke borbe srpskog naroda za svoju slobodu i državu, najavljeno je iz te opštine.

Načelnik opštine Pale Boško Jugović izjavio je Srni da će u srijedu biti položeni vijenci na Centralno spomen-obilježje poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata i odrržana svečana akademija posvećena Danu Republike, a u večernjim časovima Božićni koncert koji će održati Kamerni hor.

Polaganje vijenaca planirano je u 11.30 časova, svečana akademija u 12.00 časova u Kulturno-sportskom centru Pale, a Božićni koncert od 19.00 časova u Hramu Sabora Svetoga arhangela Gavrila.

“Ponosni smo na istorijsku ulogu Pala u stvaranju Republike Srpske i odlučnost tadašnjih predstavnika javnog i političkog života da u miru, dostojanstveno i na demokratski način, manifestujući volju ljudi koji su im dali povjerenje da ih predstavljaju, donesu najvažniju odluku za budućnost Srba na ovim prostorima”- istakao je Jugović.

On je poručio da se sa jednakim ponosom svih prethodnih godina i sada obilježava 9. januar kao najvažniji datum u novijoj istoriji srpskog naroda i tako će biti i ubuduće.

Jugović je pozvao građane Pala da u što većem broju prisustvuju manifestacijama sa kojih će biti poslata poruka i slika o sabornosti srpskog naroda, njegovoj volji i odlučnosti da s ljubavlju kao najvećom hrišćanskom vrlinom proslavlja 9. januar, Dan Republike Srpske, kao simbol svoje slobode i prava da bude svoj na svome.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim – Republika Srpska.

Izvor: SRNA