Da li fašistička ideologija i dalje vreba?

Da li smo pobjedili fašizam?

09.05.2023.

9.maj- Dan pobjede nad fašizmom. Praznik koji se proslavljao u čitavom svijetu i čitav svijet je gledao u moskovsku vojnu Paradu ponosa. I danas je tako, samo što poštovaoci fašističke ideologije, u centru Evrope, danas žmure na hrabri ruski podvig koji je oslobodio Evropljane od nacističke bodljikave žice. Vještačku krizu u Ukrajini, koju su same članice, bar one većinske i bivše članice EU prouzrokovale pokušavaju na Dan pobjede da probude duhove fašizma, prećutkujući istinu i izvrćući istorijiske činjenice. Kako se danas slavi Dan pobjede, dan oslobođenja, dan slobode u Evropi? Zašto je Evropa danas utihnula i zašto je njen glas krešteći kada se spomenu sovjetski oslobodioci koji i danas se bore protiv kukastih krstova i ubijanja nedužnih civila?

Mnogi zaboravljaju da je Rusija, kao i Kina, Francuska, Ujedinjeno Kraljetsvo i SAD potpisnica Povelje Ujedinjenih nacija u kojima se obavezuje da će reagovati na prijetnje i postupke koje imaju fašističku ideologiju. Ta ideologija stigla je od dijela pravoslavne Ukrajine. Fašistička ideologija nije bila, čak ni umotana u sjajni papir, već sa istim nacističkim simbolima koja je počela prva da brani, gle čuda, Njemačka i nekadašnja saveznica Rusa Engleska. Kukasti krstovi pokucali su na vrata velikoj Rusiji sa rijaliti talentom koji je svojim prostačkim nastupom oduševio zapadnjake. Globalne ambicije NATO alijanse stvorile su nove prijetnje za cijeli svijet. Ambicije su probudile i davne snove zapada da ” udari ” na istok.

” Pojedine zapadne za cilj imaju da postignu dezintegraciju i uništenje naše zemlje, precrtaju rezultate Drugog svjetskog rata i konačno rasture sistem globalne bezbjednosti i međunarodnog prava, te da uguše svaki suvereni centar razvoja.  Zapad izaziva sukobe i revolucije i uništava tradicionalne vrijednosti. Protiv naše otadžbine je ponovo započet rat. Ali odbili smo međunarodni terorizam i zaštitićemo narod Donbasa i osigurati našu bebjednost” –  rekao je Vladimir Putin, predsjednik Rusije u govoru tokom obilježavanja 78. godišnjice završetka Drugog svjetskog rata.

Šta su nam zapadne vrijednosti donijele, već odavno se to pitanje postavlja na Balkanu. Kako Evropa paradira i šta je za njih ponos, možda je najbolji odgovor koji sami sebi možemo danas poslije ruske Parade da postavimo. Jednoj naciji ne treba nuklearna bomba da bi ste uništili jedan narod, već joj uništite zdravstvo i obrazovanje, a to je kod nas na brdovitom Balkanu itekako uništeno, evropskim prioritetima. Oni koji su se i na Balkanu borili pod zastavom nacizma, brzo su, prije 78 godina prešli na stranu zemalja pobjednica. Srbi su kao i uvijek, ponosni ginuli, ginuli i zbog drugih, a najmanje zbog svoje ideologije. Branili su u svakom ratu svoju nejač i nestajali brojčano, pa ne čudi ni to što je Engleza, nekadašnjih saveznika Srba i Srba bio isti broj pred Prvi svijetski rat, a sada je taj omjer neuporediv. Neuporediv je bio i poslije 9.maja 1945. godine kada su Srbi zbrajali svoje milionske žrtve i račune koje su im fakturisali Saveznici. Zato je Republika Srpska sa bivšim saveznicima danas itekako oprezna, jer nam ništa dobro ni u novijoj istotiji nisu donijeli.

 

” Istorija srpskog naroda je stradalnička i časna, istorija narodne pobjede. Ovaj dan pripada svima koji su stradali u četiri godine rata koji je nametnuo fašizam. Borba je bila časna, mnogi su dali živote, jer su smatrali da je to časno. Narodnooslobodilačku borbu su u okviru partizanske i otadžbinske vojske dominantno proveli Srbi, nisu nužno bili vezani za ideologiju, ali jesu za slobodu svog naroda. Istovremeno sa borbom krenula je 1928. godine i satanizacija srpskog naroda. Republila Srpska je antifašistički projekat. Republika Srpska danas živi svoj puni demokrataki i ustavni potencijal. BiH nije hijerarhijski posložena država. Nastoje da naprave unitarnu i centralizovanu zemlju, nastoje da nam otmu imovinu. Moramo se okupiti oko ideje Republike Srpske kao samostalne države ako nastave da nam oduzimaju ustavnu poziciju. U stalnoj borbi sa unutrašnjim potrebama razvoja, danas je Srpska stabilna zajednica i živi više od tri decenije. Srpska ima namjeru da bude jača, veća i stabilnija. Neka živi Republika Srpska, Srbija, Rusija, srpski i ruski narod” rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, povodom obilježavanja Dana borbe protiv fašizma koji je obiljeržen u Banjaluci.

Koliko je srpski narod stradalni i kolika je njena i dalje borba za svojom slobodom, to danas najbolje prepoznaju Rusi. Bili su uz srpski narod kada su poštovaoci fašizma pokušali da od napadnutog, progonjenog i stradalnog naroda proglase genocidnom nacionom. Njihovo ” njet ” ostavilo je prostor Srbima da ne pokleknu i nastave u borbi za dokazivanjem istine o odbrambeno-otadžbinskom ratu. Borba i u miru koji Srbi stalno zagovaraju, ali koji neće odustati od borbe za svoje ognjište, zemljište, vode, šume … Srbi su najglasni u BiH za suživot, pozivajući stalno na dogovor, kompromis, deblokadu, ekonomski razvoj. Za tu borbu srpski narod dobio je danas i posebnu čestitku od ambasadora ruske Federacije u BiH Igora Kalabuhova.

“Zahvaljujemo srpskom narodu koji danas, kao prije 78 godina, ostaje uz nas za očuvanje istorijskog pamćenja i svim snagama se protivi falsifikovanju istorije. Visoko cijenimo to kako se ovdje poštuju i njeguju tradicije antifašizma. Izuzetna je čast i radost imati tako iskrenog pouzdanog partnera i prijatelja kakvog Rusija ima u vama. Na ovaj dan prije 78 godina naši preci su porazili veliko zlo i izvojevali svoje pravo na život, a time i na život svih sljedećih naraštaja. Kažu da je istorija velika učiteljica života. Istorija je temelj, između ostalog, identičnosti naroda. Ako se istorija prepravlja to nam nosi nepopravljivu štetu za vaspitanje mladih generacija. Širom Evrope se uništavaju spomenici sovjetskim vojnicima oslobodiocima, a iz udžbenika istorije nestaju poglavlja posvećena Drugom svjetskom ratu. Bez obzira na sva neslaganja u međunarodnim odnosima Rusija se uvijek zalagala za kreiranje sistema jednake i nedjeljive bezbjednosti. Više puta je predlagala zapadnim zemljama dogovore o garancijama bezbjednosti, ali, nažalost, ovo nisu čuli ” – rekao je Igor Kalabuhov, ambasador Rusije u BiH, povodom obilježavanja Dana borbe protiv fašizma koji je obiljeržen u Banjaluci.

Šta mladi naraštaji danas znaju o Danu pobjede nad fašizmom i zašto su nam antifašisti protjerani iz obrazovnog sistema? Da li nam djeca danas znaju zašto ne idu u školu i da li ih učimo da trebaju da njeguju ovaj dan više nego ikada, jer nam očigledno zlo koje smo mislili da je zauvijek pobjeđeno prije 78 godina, budno stoji. Bez odgovora stoji i višedecenijsko pitanje zbog čega je i multikulturalno Sarajevo izmjenilo imena ulica oslobodilaca svih naroda i okačilo imena onih koji su okrvavili ruke pod istom ideologijom protiv koje su se Srbi i zemlje pobjednica borile. Zato i ne čudi što FBiH danas i ne praznuje. Koliko će nas sve koštati i čega, ambicije i želje upornih da ovladaju teritorijama, zemljom, kontinetom i svijetom i da li je to jače od bilo kakvih načela Povelje Ujedinjenih nacija ostaje nam da danas o tome razmišljamo uz povik ” Pobjeda je naš”, a već sutra  da gledamo koje će nas novo zlo zadesiti od novih zapadnih ” vrijednosti ” koje nam je počelo da udara i na djecu.

Autor: Sonja Danojlić Jovanović