U “Prvoj osnovnoj školi” u Srebrenici danas su učenici bošnjačke nacionalnosti, na času engleskog jezika upalili mobilni telefon i pustili hodžu, a zatim i počeli klanjati, saznaje 369portal.
Druga djeca su to slikala svojim mobilnim telefonima i dijelila na društvenim mrežama. Zanimljivo da uprava škole o toj praksi, koja je postala česta, ništa ne zna.
Jedini koji su reagovali i osudili, ne bošnjačku djecu, već nastavno osoblje i rukovodstvo Škole su članovi Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske.
“Klanjanje u osnovnoj školi u Srebrenici je čin za svaku osudu. Najveću odgovornost snosi nastavnik vjeronauke, ali i rukovodstvo škole koje ne zna šta im se dešava u učionicama. Svjedoci smo bili kada su svi federalni mediji targetirali srpsku djecu koja su u narodnim nošnjama prije nekoliko godina slikali se sa podignuta 3 prsta koja su protumačena kao provokacija” – izjavio je Branimir Kojić, predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.
Ne zna se da li su djeca imala zaista potrebu za vjerskim obredom ili su to radili, kako su, to njihovi školski drugari opisali “iz šale”, u svakom slučaju izazvali su reakciju. Kojić kaže da očekuje i reakciju Ramiza Salkića, narodnog poslanika u Parlamentu Srpske koji je bio najglasniji kritičar prava Bošnjaka u Srebrenici i Republici Srpskoj.
“Da li će Ramiz Salkić sada pričati svoju priču o tome kako su muslimanska djeca ugrožena u Republici Srpskoj? Da li oni znaju da je škola sekularna institucija i da tu nema provođenja vjerskih obreda? Ovo nije prvi put da se dešava, jer kako nam kažu djeca srpske nacionalnosti isto ovo se dešavalo i u ponedjeljak i kako su nam svjedočili, putem mobilnog telefona, prvo puste hodžu i neke molitve i počnu sa klanjanjem” – priča Kojić za 369portal.
Ukoliko se na ovaj incident ne bude adekvatno reagovalo, članovi Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, zajedno sa roditeljima srpske nacionalnosti traže, kažu, reakciju resornog Ministarstva i smjenu direktorice Snježane Jandrić.