Sutra svečana akademija povodom tri decenije uspješnog rada

JU Srednjoškolskog centra ” Istočna Ilidža ” proslavlja 30 godina

15.05.2023.

Sutra svečana akademija povodom 30 godina rada i postojanja JU Srednjoškolskog centra ” Istočna Ilidža “.

Svečana akademija održaće se u prostorijama amfiteatra Elektrotehničkog fakulteta, 16.5.2023.godine u 19 časova.

Srednjoškolski centar „Istočna Ilidža“ javna je srednjoškolska ustanova koja se nalazi u Istočnom Novom Sarajevu, u Republici Srpskoj, BiH.

Ilidžanska gimnazija „Igmanski marš“, poznatija kao Četvrta sarajevska gimnazija, osnovana je 21. juna 1961. godine. Iste te godine počela je sa radom sa tri odjeljenja i tri profesora u prostorijama Osnovne škole „Branko Radičević“. Škola se vremenom razvijala, dobila svoju zgradu, da bi reformom školskog sistema, u školskoj 1980/81. godini upisujući učenike usmjerenih srednjih škola, postala Srednjoškolski centar „Igmanski marš“. Ipak, težnja profesora, učenika i svih građana Ilidže da škola u prvom redu bude gimnazija, rezultirala je time što su u školsku 1991/92. godinu upisani samo gimnazijalci, i to sedam odjeljenja.

Škola je nastavila sa radom i u ratnoj 1992/93. godini. Istina, nije održavana redovna već instruktivna nastava. Od školske 1993/94. godine nastava se nastavlja odvijati redovno. Po završetku rata, u martu 1996. godine po odluci opštine Srpska Ilidža, škola je dislocirana u Lukavicu.
Transformacijama srednjih škola 1997. godine je dovela do toga da od tri budu stvorene dvije škole – Gimnazija i srednja stručna škola „Istočna Ilidža“ i Srednjoškolski centar „28. juni“ koji pripada opštini Istočno Novo Sarajevo. Gimnazija i srednja stručna škola „Istočna Ilidža“, 2011. godine mijenja naziv u JU Srednjoškolski centar „Istočna Ilidža“.

JU Srednjoškolski centar „Istočna Ilidža“ nema vlastitu zgradu, podstanar je, odnosno školski prostor u zgradi bivše vojne kasarne u Istočnom Novom Sarajevu dijeli sa Srednjom školom „28. juni“ Istočno Novo Sarajevo. Škola nema ni fiskulturnu salu. Posljednjih godina evidentna je sve veća zainteresovanost i kontinuiran porast broja upisanih učenika. Baš zbog toga stigla su i obećanja republičkih i lokalnih vlasti da će se naći zajedničko rješenje za izgradnju škole koja sada već ima tradiciju postojanja kao i njena Republika.

Poznati ljudi koji su išli u ovu školu:

Nemanja Majdov – džudista,
Ljubiša Ćosić – političar,
Jovan Zekić – trubač, učenik.