Predsjednik Srpske sa gradonačelnikom prvi obišao Pozorište koje baštini tradiciju sarajevskih Srba (VIDEO)

Narodno pozorište Istočno Sarajevo otvara vrata publici

23.05.2024.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zajedno sa gradonačelnikom Istočnog Sarajeva Ljubišom Ćosićem prvi je obišao novoizgrađeno Narodno pozorište u Istočnom Sarajevu.

Narodno pozorište Istočno Sarajevo, javna je ustanova iz oblasti kulture, osnovana od strane Vlade Republike Srpske, a počela je sa radom 2022. godine. Osnivanjem Narodnog pozorišta u Istočnom Sarajevu Republika Srpska je dobila drugi nacionalni teatar, pored već postojećeg Narodnog pozorišta Republike Srpske smještenog u Banjaluci.

Pozorište kao najmlađe profesionalno pozorište u Republici Srpskoj i BiH baštini bogatu i plodnu istoriju pozorišnog života sarajevskih Srba i grada Sarajeva, a jedan od osnovnih zadataka kao pozorišta čiji je osnivač Republika dužno je da u svojoj programskoj orijentaciji posveti posebnu pažnju domaćem dramskom nasljeđu.

Smješteno je u gradskoj opštini Istočno Novo Sarajevo u novom i modernom objektu izgrađenom isključivo za potrebe pozorišne djelatnosti. Nalazi se u ulici Stefana Nemanje u samom centru gradskog jezgra Istočnog Sarajeva.

Za prvog direktora Narodnog pozorišta u Istočnom Sarajevu, imenovana je Aleksandra Damjanović.

Istorijat
Narodno pozorište Istočno Sarajevo iako najmlađi član pozorišne scene u Republici Srpskoj, baštini bogatu pozorišnu tradiciju sarajevskih Srba, kao i nasljeđe prvih godina stvaranja institucija Republike Srpske, kada su na teritoriji tadašnjeg Srpskog Sarajeva osnivana prva profesionalna pozorišta u Republici Srpskoj.

Za ispisivanje stranica pozorišne umjetnosti u Sarajevu najveću zaslugu su imali bogati srpski trgovci, na čelu sa hadži Maksom Despićem. U Maksinoj kući, na obali rijeke Miljacke izvedene su prve profesionalne predstave u Sarajevu, čime su sarajevski Srbi udarili temelje obrazovanju i stvaranju pozorišne umjetnosti i institucija pozorišne umjetnosti u ovome gradu. Na idejama koja je započeo Makso Despić, tokom austrougarske okupacije podignut je prvo Društveni dom, koji će nakon oslobođenja Sarajeva i stvaranja Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca prerasti u Narodno pozorište, gdje će svoj angažman naći prve sarajevske glumice, Ljubica Stefanović i Jelena Kešeljević, a brojna druga imena, uglavnom Srba, ostaviti neizbrisiv trag u istoriji pozorišne scene Sarajeva.

Nakon proglašenja Republike Srpske 9. januara 1992. godine, otpočeo je proces formiranja institucija, prvenstveno onih centralnih, republičkih. Kako se navodi u Službenom glasniku srpskog naroda u Bosni i Hercegovini iz juna 1992. godine, Vlada Srpske Republike Bosne i Hercegovine je na sjednici održanoj 7. juna 1992. godine donijela Odluku o osnivanju Narodnog pozorišta Srpske Republike Bosne i Hercegovine kao javna ustanova u državnoj svojini, sa sjedištem u glavnom gradu Srpske Republike BiH, Sarajevu.

Gradsko pozorište u Srpskom Sarajevu je osnovano nekoliko dana pred potpisivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, a ponijelo je naziv Sarajevsko srpsko pozorište. Bilo je smješteno u Vogošći i trebalo je da predstavlja centralnu gradsku instituciju u oblasti pozorišne umjetnosti. Opština Vogošća, u saradnji sa Gradom Srpsko Sarajevo, inicirala je nakon održavanja prvog Festivala monodrame Srpske u Hadžićima rekonstrukciju svog Kulturnog centra u Sarajevsko srpsko pozorište.

Na sjednici Vlade Republike Srpske od 18. avgusta 2022. godine, Vlada je donijela odluku o osnivanju javne ustanove na republičkom nivou u oblasti pozorišne umjetnosti, Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo.

Izgradnja pozorišta
Zgrada Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo se gradila duži niz godina, da bi tokom 2022. godine bili završeni svi radovi, a novoosnovano pozorište dobilo adekvatne prostore za obavljanje pozorišne djelatnosti. Zgrada se nalazi u samom centru urbanog dijela Istočnog Sarajeva, neposredno uz centralni gradski trg i budući saborni hram Hrista Spasitelja.