Tuševljak: Sudi im se 30 godina nakon završetka rata

Opstrukcije suđenja za ratne zločine nad Srbima u BiH

14.11.2024.

 Bivši istražilac ratnih zločina Simo Tuševljak istakao je da je očigledna opstrukcija suđenja za ratne zločine nad Srbima u BiH, jer se sudi starcima i bolesnima, pa je evidentno da ti procesi neće imati epilog.

Tuševljak je rekao da te tvrdnje potvrđuje jučerašnji početak suđenja Kerimu Lučareviću za zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992. godine nad vojnicima i civilima tokom napada na kolonu JNA, koje ne može trajati duže od sat vremena.

On je napomenuo da je optužnica za Dobrovoljačku podignuta i potvrđena u decembru 2022. godine i da se za osumnjičene za te zločine znalo još onog trenutka kada su počinjeni, a da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske još 1996. godine protiv njih podnijelo krivičnu prijavu.

“Sudi im se 30 godina nakon završetka rata iako se znalo da su izvršili krivična djela ratnog zločina”- konstatovao je Tuševljak.

Navodeći da o sposobnosti Lučarevića odlučuje ljekarska komisija, Tuševljak je ocijenio da ni on, kao ni mnogi drugi koji su počinili ratne zločine nad Srbima neće odgovarati.

“To nije samo u predmetu Kerima Lučarevića, to je i u predmetu /Atifa/ Dudakovića i mnogih drugih”- dodao je on, te napomenuo da se suđenja odgađaju zbog zdravstvene nesposobnosti optuženih.

Tuševljak je podsjetio i na suđenje /ratnom zločincu i ministru u Vladi Nezavisne Države Hrvatske/ Andriji Artukoviću, koji je trebao da bude osuđen na ko zna koliko godina, a koji je došao da umre u Hrvatskoj, te upitao da li će tako biti i sa ostalima.

On je dodao da su mnogi koji su činili zločine nad srpskim narodom u BiH umrli i nisu odgovarali za počinjene zločine, a da ovi kojima se sada sudi ili su stari ili bolesni.

Lučarevića optužnica tereti da kao komandant Vojne policije štaba Teritorijalne odbrane takozvane republike BiH, nije preduzeo neophodne i razumne radnje da kazni izvršioce ubistava i ranjavanja vojnika i civila tokom napada na kolonu vojnika i civila JNA 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici.

Izvor: SRNA