Gradonačelnik Istočnog Sarajeva i direktor Bolnice "Srbija" dočekali doktore

Otvoren Drugi simpozijum Društva doktora medicine Srpske

13.09.2024.

Drugi simpozijum Društva doktora medicine Republike Srpske otvoren je danas u Ističnom Sarajevu uz učešće eminentnih stručnjaci iz različitih oblasti.

Izaslanik predsjednika Republike Srpske Ljubiša Ćosić otvorio je skup i istakao da treba nastojati zadržati medicinski kadar i naći način da im se povećaju primanja, te nastaviti sa poboljšanjem uslova u zdravstvu što je već započeto izgradnjom bolnica u Doboju i Trebinju, kao i dobrim uslovima u Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu.

Ćosić, koji je i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, rekao je da će već u narednoj godini gradska uprava u saradnji sa gradskim opštinama kreirati ponudu stambenih objekata pod povoljnim uslovima mladim ljekarima i medicinskim radnicima.

“Mi moramo da ponudimo zemljište, da izdvojimo budžetska sredstva da se sufinansiraju neke stvari kako bi mladi doktori rješavali svoja stambena pitanja, a na Ministarstvu /zdravlja i socijalne zaštite/ je da radi na uslovima koji bi donijeli bolju platu”- istakao je Ćosić.

Ćosić je naveo da se u Istočnom Sarajevu često čuje da postoje relativno dobri uslovi u kojima borave pacijenti u Bolnici “Srbija”, ali i da u posljednje vrijeme određeni broj doktora medicine odlazi iz zdravstvenih ustanova sa područja grada.

“To ne treba skrivati, o tome treba razgovarati. Mislim da je, osim tog stručnog dijela naša uloga danas ovdje, kao gradskih vlasti, da kažemo da te stvari trebamo rješavati u saradnji sa zdravstvenim ustanovama, ali i resornim ministarstvom”- rekao je Ćosić.

Ćosić je ukazao da je jedna od tema o kojoj se treba razgovarati i modernija medicinska oprema, ističući da je ona nabavljena prije šest godina na otvaranju Bolnice “Srbija” jednim dijelom već zastarjela.

“Znamo da Bolnici `Srbija` treba mamograf, bolja magnet rezonanca i nova oprema koja će smanjiti redove čekanja”- rekao je Ćosić novinarima prije otvaranja Simpozijuma.

On je ukazao da je primjetan i povećan procenat obolijevanja stanovništva grada Istočno Sarajevo od malignih i bolesti kardiovaskularnog sistema, navodeći da se treba više razgovarati o prevenciji.

“Prevencija koja podrazumijeva brži dolazak pacijenta iz naših lokalnih zajednica u zdravstvene ustanove, bilo da je to dom zdravlja ili Bolnica `Srbija` u našem slučaju”- naveo je Ćosić.

Direktor Bolnice “Srbija” u Istočnom Sarajevu Nebojša Šešlija rekao je da su zahvaljujući novom objektu i ulaganjima u tu zdravstvenu ustanovu postignuti reprezentativni rezultati.

Šešlija je na Drugom simpozijumu Društva doktora medicine Republike Srpske u Istočnom Sarajevu rekao da je za tu ustanovu velika čast i zadovoljstvo da na jednom mjestu okupi eminentne stručnjaka iz različitih oblasti medicine, kako iz Republike Srpske, tako i šire.

On je zahvalio Društvu što je u organizaciji Drugog simpozijuma doktora medicine učestvuje Bolnica “Srbija” koja stalno radi na kontinuiranoj edukacije za sve zaposlene.

Šešlija je na simpozijumu prezentovao rad Bolnice “Srbija” u proteklih pet godina, kada su zahvaljujući Vladi Republike Srpske i predsjedniku Miloradu Dodiku uselili u nove prostore.

“Dobili smo novi objekat, opremljen najsavrmenijim opremom najpoznatijih evropskih proizvođača, urađen po svim tada i u tom periodu, a i sada najvećim standardima koji su u medicini do tada poznati. Da u tom momentu to nije urađeno, sigurno bi rezultat bio da se ugasi bolnica”- rekao je Šešlija.

On je naglasio da se zahvaljujući novom objektu i novim ulaganjima u bolnicu, došlo do izuzetnih rezultata koje može s ponosom predstaviti čitavoj Republici.

Šešlija je rekao da sada u Bolnici “Srbija” pružaju znatno veći broj usluga nego što je to rađeno ranije i počeli su da vraćaju povrijenje pacijenata u ovu zdravstvenu ustanovu, što je bio primaran cilj.

On je naglasio da su ulaganjima i ozbiljnošću sa kojom radi Ministarstvo zdravlja Republike Srpske i predsjednik Dodik došli do toga da postižu zadovoljavajuće rezultate za sve stanovnike Republike.

Šešlija je rekao da se, uprkos tome što se nalazi u blizini Sarajeva, gdje postoje tri velike zdravstvene ustanove, zbog čega je teško zadržati kadar, u Bolnici “Srbija” uspjeli da očuvaju rad i održe šest dežurnih doktora 24 časa, da značajno povećaju broj usluga, kako ambulantnih pregleda tako i broj hospitalizacija.

Prema njegovim riječima, sada pružaju blizu 70 odsto usluga tercijalnog nivoa koje pruža samo klinički centar, a i usluge u nekim disciplinama kao što su urologija i otorina, pružaju Bolnica “Srbija” i Klinički centar Banjaluka.

“Tokom ove godine uspjeli smo pružiti i usluge ortopedske protetike, protetike kuka i koljena. Do sada je u ovoj godini urađeno blizu 100 takvih operacija, što mislim da su značajni rezultati za kompletnu našu regiju”- istakao je Šešlija.

On je podsjetio da je u posljednjih sedam do osam godina u penziju otišlo 15 do 20 doktora, a dvadesetak je otišlo u druge ustanove, ali su uz sve to uspjeli da organizuju posao na zadovoljavajući način, da raspišu i 43 nove specializacije i pošalju sedam doktora na subspecializaciju.

“Na taj način postavili smo garant opstanka ustanove u narednim godinama na području Istočnog Sarajeva na zadovoljstvo svih pacijenata naše regije”- poručio je Šešlija.

On je dodao da su u Bolnici “Srbija” uspjeli da riješe i problem odlaska tehničara na način da su zaposlili sve učenike koji su bili voljni poslije završetka srednje škole da počnu raditi u Bolnici i oni se kao pripravnici obučavaju za specifična odjeljenja gdje su najpotrebniji.

Teme ovogodišnjeg simpozijuma su masovne nezarazne bolesti i novine u dijagnostici i terapiji, a planirane su dvije sesije.

Tokom skupa čiji je pokrovitelj predsjednik Republike Srpske biće održana i prezentacija Bolnice “Srbija” iz Istočnog Sarajeva.

Simpoziju se održava uz finansijsku podršku grada Istočno Sarajevo.

Izvor: SRNA