Novi Zejtinlik - mjesto najboljih palih srpskih sinova

Pečat državnosti i najznačajniji simbol slobode

09.01.2024.

Svim Srbima srećan Dan Republike Srpske sa Sokoca iz srca Romanije, sa Novog Zejtinlika, mjesta koje je pečat naše državnosti i najsnažniji simbol naše slobode, poručio je načelnik sokolačke opštine Milovan Bjelica.

“Republika Srpska mora čuvati i njegovati svoje osobenosti da bi ostala srpska, a mora graditi svoje institucije da bi bila Republika. Da bi bila uspješna mora da razumije sebe i svijet oko sebe, mora da se bori za svoje mjesto u svijetu”- naveo je Bjelica u čestitki.

Nastala je u miru, podsjetio je on, jer su najugledniji Srbi sa lijeve strane Drine shvatili kuda sve ide i šta se sprema našem narodu.

“Prvaci Srpske demokratske stranke naučili su lekcije iz logora NDH, objelodanili su istine koje su skrivane i prećutkivane i narod je to shvatio. Iz toga je nastala Republika Srpska”- istakao je Bjelica, član Glavnog odbora SDS-a.

Bjelica kaže da ko ne prepozna duh vremena i nije u stanju da se prilagodi, da evoluira – osuđen je na propadanje.

“Zbog toga je obaveza nas nešto starijih, te generacija koje su u punoj snazi da napravimo okvir za dalji razvoj, da postavimo temelje razvoja i onoga što će novi naraštaji moći da nadograđuju. Da bi to ostvarili treba da budemo svjesni sebe, da se ne precjenjujemo, ali ni da se ne potcjenjujemo. Treba da iskoristimo svoje komparativne prednosti”- poručio je načelnik Sokoca.

On je srpskom narodu poželio mirne godine, mirne decenije, decenije razvoja, izgradnje i napretka.

“Srećan nam Dan Republike i neka nas Sveti Stefan čuva i zastupa, amin!”- navodi Bjelica se u čestitki.

Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, javnog i civilnog sektora.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim – Republika Srpska.

Izvor: SRNA