Egzodus - parastos na Ravnoj Romaniji

Pomen i sjećanje na srpske vojnike

16.03.2024.

U manastiru Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji u toku je parastos za sve poginule srpske borce povodom 28 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba.

Parastosu, koji služi arhimandrit Andrej, nastojatelj manastira na Ravnoj Romaniji, prisustvuju izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, izaslanik predsjednika Republike Srpske Uroš Bjelica, ministar ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Damjan Škipina.

Prisutni su i načelnici opština Sokolac Milovan Bjelica i Pale Boško Tomić, delegacija Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, kao i predstavnici regionalnih i lokalnih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i nastalih nakon egzodusa sarajevskih Srba, predsjednici opštinskih boračkih organizacija Sokolac i Istočna Ilidža.

Na unutrašnjim zidovima ovog manastira na Ravnoj Romaniji upisna su imena više od 4.000 srpskih boraca poginulih u odbrani Sarajevsko-romanijske regije, kao i imena solunskih dobrovoljaca, boraca Romanijskog korpusa Jugoslovenske vojske u otadžbini i njihovih jataka, te imena srpskih hajduka sa područja Sarajevsko-romanijske regije.

Nakon služenja parastosa u manastiru na Ravnoj Romaniji, programom obilježavanja ovog istorijskog događaja od republičkog značaja predviđeno je da u 11.30 časova na Vojničkom spomen-groblju “Novi Zejtinlik” bude služen pomen poginulim srpskim borcima, a potom u 11.40 biće položeni vijenci i cvijeće na Centralni krst ovog spomen-kompleksa.

U Kulturno-sportskom centru na Palama u 13.00 časova biće upriličena Duhovna akademija posvećena “Egzodusu sarajevskih Srba 1996. godine”.

Egzodus 120.000 Srba iz Sarajeva predstavlja niz događaja koji su uslijedili nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kada je pet opština Srpskog Sarajeva u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je drugih pet podijeljeno između Republike Srpske i FBiH, gdje su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.

Program povodom obilježavanja 28 godina od egzodusa sarajevskih Srba organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Izvor: SRNA