Pomoć ljekara u Istočnom Sarajevu u povećanom broju traže građani zbog ugriza pasa, pretežno lutalica, zmija i krpelja, rekla je specijalista infektologije u bolnici “Srbija” Žanka Eranović.
Eranovićeva je navela da su na ovom području najčešći ugrizi šarke ili poskoka, što izaziva jaku bol sa pojavom dvije ugrizne rane na koži u razmaku od šest do deset milimetara, nakon čega se razvija podliv i otok, a moguće su i bakterijske infekcije.
“Simptomi su blago povišena temperatura, glavobolja, povraćanje, a komplikacije koje mogu nastati su šok sa padom krvnog pritiska, ubrzan puls, hipotermija, proliv, oštećenje jetre i bubrega, hemoragijski sindrom i poremećaj svijesti, dok smrt nastupa zbog cirkulatornog kolapsa”- precizirala je Eranovićeva.
Ona je istakla da se prva pomoć na terenu sastoji od ispiranja ugriza dezinfekcionim sredstvom, dok se u zdravstvenoj ustanovi kod srednje teških i teških ugriza primjenjuje antiviperični serum, saopšteno je iz Bolnice “Srbija”.
“Ako je ugriz za glavu, vrat ili direktno u krvni sud i sa razvijenom teškom kliničkom slikom trovanja, potrebno je dati po dvije do četiri terapijske doze seruma”- navela je Eranovićeva.
Ona je istakla da se serumi i vakcine za potrebe bolnice nabavljaju iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
Kada je riječ o ugrizima pasa, Eranovićeva je istakla da su najčešće u pitanju ugrizi za ruke i noge, a da su kod djece česti i ugrizi za glavu.
Ona je navela da se na mjestu ugriza može razviti bakterijska infekcija koja se širi po koži, potkožnom i koštanom tkivu.
“Radi prevencije infekcije, ranu je potrebno odmah temeljno očistiti vodom i sapunom i javiti se ljekaru. Nakon hirurške obrade rane i procjene rizika za razvoj infekcije, tetanusa i bjesnila, primjenju se profilaksa vakcine, serumi i antibiotici”- pojasnila je Eranovićeva.
Ona je upozorila da ujedi inficiranog krpelja mogu prouzrokovati lajmsku boreliozu, sezonsku i kosmopolitsku bolest, koje uzrokuje bakterija borelia burgdorferi.