Istorijski gledano Balkan je kao meki trbuh Evrope uvijek bio odskočna daska za sve imperije i vojne sile u svojim imperijalističkim osvajanjima počevsi od Rima, Osmanlija, Austro-Ugara, Hitlera, pa sve do Anglo-saksonaca i projektovanja njihove vojne moći prema Rusiji gdje su Balkan koristili kao model u razbijanju Jugoslavije patentirajući ga za Rusiju.
Iz toga razloga je Balkan uvijek bio interesantan velikim silama i u težnji da ostvare dominaciju nerijetko su se sukobljavali na prostoru Balkana na štetu samih naroda koje su koristili u praksi ratovima protiv drugih sila ili zavađali ih između samih sebe.
Dolaskom Donalda Trampa na čelo američke administracije mijenja se američka spoljna politika prema Evropi, a i samim tim prema Balkanu. Amerikanci se namiruju preko Ukrajine i ugovorom oko rijetkih minerala i vrše strategijsko pregrupisavanje prema Indo-pacifiku. Evropi je ostavila Ukrajinu kao vruć krompir da bez dovoljnih vojno-industrijskih kapaciteta i materijalnih resursa daju podršku u daljem otporu prema Rusiji, ekonomski je iscrpljujući izdvajajući 800 milijardi evra za podršku Ukrajini, za sopstvenu odbranu. Da bi se Evropa namirila, pošto je ostala bez kolača, u Ukrajini treba izdominirati Balkanom.
Kada je odlazeći njemački kancelar Šolc došao u Beograd i sa predsjednikom Vučićem potpisao ugovor o eksploataciji litijuma, kreću problemi u Srbiji. Englezi, da bi potisnuli Nijemce, organizuju proteste u Srbiji. Na scenu stupa Tavistok institut iz Britanije, svjetski centar za pranje mozgova i socijalni inžinjering. U prevodu, maheri za obojene revolucije i nasilnu smjenu vlasti. U Srbiji je patentiran novi model bunta naroda bez vođa. Nema političkih lidera ni sindikalnih vođa. Postoje plenumi bez znanih članova. Pored Srbije, bunt naroda se dešava još u Mađarskoj, Rumuniji, Grčkoj i počinje u Sjevernoj Makedoniji.
U Bosni i Hercegovini je nastupila velika politička i ustavna kriza prouzrokovana odlukama nelegalnog Visokog predstavnika, presudom suda BiH predsjedniku Miloradu Dodiku, odlukama Skupštine Republike Srpske i raspisivanjem potjernice za predsjednikom Srpske koga čuva policija Republike Srpske. Što duže vrijeme bude prolazilo pokazivaće se nemoć tzv. države i nefunkcionalnost sistema, čime će se još više produbljivati kriza. Evropa nije bila u mogućnosti odgovoriti bezbjednosnom izazovu na Balkanu devedesetih godina i pitanje da li će se smjeti upustati sa svojih oko 2400 pripadnika Eufora u bilo kakav rizik koji bi doveo do angažovanja ili ugrožavanja bezbijednosti njihovih snaga.
Postavlja se pitanje da li je Evropi u interesu novi rat na Balkanu i Bosni i Hercegovini?
To je pitanje svih pitanja koje interesuje svakog stanovnika, posebno one koji su upamtili pakao devedesetih.
Evropi u ovom momentu ne bi odgovarao rat, posebno ne opšti kakav je već bio. Mogući rat za posljedicu bi imao pored ekonomske i izbjegličku krizu koja bi se osjetila i u Evropi. Razne evropske i svjetske kompanije su uložile veliki kapital na prostoru BiH da bi sada došlo do razaranja i uništavanja. Njima trebaju resursi i rijetki metali, ne treba im rat.
Ako bi prostor bio nestabilan i zahvaćen ratom ne bi mogli raspolagati našim resursima. Evropa se sprema za veliki rat sa Rusijom. Projektovali su naredne četiri godine kao ključne u pripremi gdje planiraju vojnu ekonomiju prevesti u ratnu.
Potencijalna opasnost za Republiku Srpsku je Tavistok institut, koji bi u narednom periodu uz podršku operativaca sa terena određenih obavještajnih službi mogao iscenirati lažnu zastavu sa potencijalnim žrtvama što bi moglo stvoriti bunt naroda koji bi se obračunavao sa svojim predstavnicima vlasti, što je u nekim zemljama dovodilo i do građanskog rata.
Vođeni iskustvom iz Srbije i zemalja u okruženju treba podići svijest o ličnoj i kolektivnoj bezbijednosti vodeći računa o bilo kakvim radnjama i postupcima koje bi mogle dovesti do slučajnih ili namjernih, rušenja, paljenja ili izazivanja bilo kakvih nesreća, sto bi imalo za posljedice materijalne i ljudske gubitke. Budućnost BiH je samo u političkim dogovorima sva tri konstitutivna naroda, bez nametanja volje sa strane.