Naučni skup u Istočnom Sarajevu

Srbi da se posvete svojoj prošlosti

10.10.2023.

Redovni profesor na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Foči Darko Đogo smatra da Srbi kao narod ne obraćaju dovoljno pažnje na sve ono što imaju i da treba mnogo bolje da poznaju svoju prošlost.

Govoreći o nedavnom naučnom skupu “Srpski pisani spomenici iz srednjovjekovne Bosne i Huma – proučavanje Čajničkog jevanđelja”, Đogo je izjavio Srni da je ovaj skup veoma značajan jer je okupio naučnike iz Rusije, Austrije, Srbije i Republike Srpske, te predstavnike instituta za jezik i za balkanološka istraživanja.

“Ovaj skup je okupio i filologe i bibliotekare, istoričare, književne istoričare i teoretičare i teologe i to je vrlo važno, zato što se na tako složeno pitanje naučni odgovori moraju formulisati u široj akademskoj zajednici”- konstatovao je Đogo.

Đogo je ocijenio da se, s te strane, skup pomno posvetio izučavanju Čajničkog jevanđelja, koje je u naučnom smislu izgubilo na aktuelnosti nakon prošlogodišnje “političke kontroverze” koja je fabrikovana u Sarajevu zbog ideoloških razloga.

“Za nas, za srpsku naučnu zajednicu, Čajničko jevanđelje je uvijek aktuelno i uvijek je važno da mu se posvećujemo. Na osnovu referata akademika Anatolija Turilova, na osnovu slavističkog pristupa izvan same srbistike i srpskih naučnika, možemo da vidimo da pravoslavni svijet poznaje svoje nasljeđe, ali je možda u javnoj sferi nedovoljno pažnje posvećeno onome što naučnici zapišu”- smatra Đogo.

On je ocijenio da se vrlo lako mogu naći stručnjaci koji na izuzetan način mogu da pokriju svaku oblast, ali da ostaje problem što to vrlo često ostaje unutar akademskih krugova, a da informacija ne ode dalje.

“To je, na neki način, u potpunoj suprotnosti sa onim što dolazi iz Sarajeva, odakle imamo veliku halabuku, a u stvari, iza toga ne stoji nikakva egzaktna nauka”- rekao je Đogo.

On je ocijenio da je za Srbe važno da, osim saopštavanja rezultata naučnoj javnosti, saznanja odu u širu javnost u Republici Srpskoj, Srbiji i svim ostalim zemljama zainteresovanim za izučavanje Čajničkog jevanđelja.

Na pitanje da li je to pokazatelj da se pravoslavlje i srpski svijet odrodio od svojih iskonskih vrijednosti ili ih je negdje “zaturio u ćošak”, Đogo je ocijenio da je to dobro i dalekosežno pitanje, ali da smatra da, s obzirom na bogato nasljeđe, domaći političari ne obraćaju pažnju na ono što im se čini samo kao jedan fenomen, samo jedna pojava u okviru veće srpske kulture.

“Vrlo često imamo slučaj da se tamo gdje se izgrađuje neki novi identitet – tu više pažnje posvećuje svemu onome za šta se smatra da se može, na neki način, prisvojiti. Tačno je da mi ne obraćamo dovoljno pažnje kao narod na sve ono što imamo, da nismo dovoljno otvoreni za dubinu naše prošlosti, nego uglavnom zato što volimo našu prošlost mi smatramo da je poznajemo. A, u stvari, trebalo bi da je, ako je volimo, i puno bolje poznajemo”- poručio je Đogo.

Treći naučni skup “Srpski srednjovjekovni spomenici iz Bosne i Huma – proučavanje Čajničkog jevanđelja” sa međunarodnim učešćem, koji su organizovali Mitropolija dabrobosanska i Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske održan je od 6. do 8. oktobra.

U Naučnom odboru su bili akademici Branko Letić, Anatolij Arkadjevič Turilov, Jasmina Grković Mejdžor, profesori Janis Tarnanidis, Vladislav Topalović, Jelica Stojanović, Viktor Savić i Zorica Nikitović.

Izvor: SRNA