Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je Srni da je dobro što je postavljen spomenik kralju Tvrtku u Sarajevu, ali da su vjerovatno namjerno zaboravili da, osim bosanski, napišu i kralj Srba, Primorja i Humske zemlje.
Ćosić je istakao da je dobro da se ono što je zajedničko iz prošlosti obilježi i da se spomenici tim ličnostima podižu širom BiH, pa i u Sarajevu.
“Međutim, očigledno je da je političko Sarajevo namjerno zaboravilo da istakne da je kralj Tvrtko bio bosanski ban od 1351-do 1377, kada je u manastiru Mileševa krunisan za kralja, gdje se nazvao kralj Srba, Bosne, Primorja i Humske zemlje”- naglasio je Ćosić.
Prema njegovim riječima, prilikom krunisanju u Mileševi, gdje su počivale mošti Svetog Save, dodao je sebi ime Stefan, kako su nosili svi Nemanjići, s obzirom na to da je preko bake Jelisavete, kćerke kralja Dragutina, bio u srodstvu sa tom srpskom dinastijom.
“Potpisao se ćirilicom i definitivno da je bio kralj srpske zemlje. Očigledno da je političko Sarajevo zaboravilo ove istorijske činjenice. Ali hajde da ove stvari ostavimo istoričarima da se njima bave. Međutim, jasno je kao dan da se Sarajevo na neki način ne može otrgnuti od svojih korijena i to je dobro”- rekao je Ćosić.
Ćosić je istakao da se ne smije dozvoliti da se Tvrtko svojata na način kao što je političko Sarajevo odlučilo da napiše latiniciom “bosanski kralj Tvrtko Prvi Kotromanić”.
Prema njegovim riječima, Tvrtko se na svojoj povelji 1377. godine potpisao kao kralj Srba, Bosne, Primorja i Humske zemlje i to je istorijski podatak, kao i da je krunisan u Mileševi, te da je srednjovjekovna Bosna postojala i bila vezana za Srbe i srpsku zemlju.
“To što oni to pokušavaju da izbjegnu, samo je pokazatelj da na neki način žele da stvore neko svoje mišljenje o Bosni. Srednjovjekovna Bosna nije ni blizu današnje BiH”- poručio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
Spomenik kralju Stefanu Prvom Tvrtku Kotromaniću osvanuo je jutros u parku nedaleko od zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu.
Izvor: SRNA