Direktor Kliničko-bolničkog centra /KBC/u Kosovskoj Mitrovici Zlatan Elek rekao je da se ta ustanova nalazi u katastrofalnoj poziciji, jer joj polako ponestaje lijekova i sanitetskog materijala, te istakao da strahuje od banjalučkog scenarija zato što je ograničeno i snabdijevanje kiseonikom.
Elek je napomenuo da, zbog zabrane uvoza srpske robe na Kosmet, KBC u Kosovskoj Mitrovici trenutno radi sa zalihama nabavke iz 2021. godine, te da je sada pred humanitarnom katastrofom.
“Situacija u KBC u Kosovskoj Mitrovici je teška, komplikovana i nikad gora. Pred humanitarnom katastrofom smo zato što je poslednja nabavka lekova bila još 2021. godine”- rekao je Elek.
On ističe da je problem i nestašica sanitetskog materijala, fizioloških rastvora, jer premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti otkad je na vlasti, zabranio je dopremanje lijekova u KBC u Kosovskoj Mitrovici, kao i “uvoz” u sve druge ustanove na Kosovu i Metohiji.
“Posebno zabrinjava i ograničena dozvola za nabavku kiseonika, čija je posljednja dozvola istekla 30. septembra. Upoznali smo sve relevantne, međunarodne faktore sa ovim problemom. Bojim se banjalučkog scenarija zato što nam je ograničeno i snabdevanje kiseonikom. U Banjaluci je onda umrlo 12 beba jer nije bilo kiseonika”- rekao je Elek i dodao da je kiseonik neophodan i za rad operacionih sala, porodilišta.
On ističe da su u više navrata apelovali na međunarodnu zajednicu da urazumi vlasti u Prištini i da im objasni da je pravo na liječenje pravo na život koje je neotuđivo pravo svakog čovjeka, bez obzira na njegovu boju kože, nacionalnu ili vjersku pripadnost. Elek je naveo da im polako nestaje svega i da Zavod za javno zdravlje, koji je zadužen za nabavku, nije u mogućnosti da nabavlja ni vakcine za djecu.
Direktor KBC Kosovska Mitrovica napomenuo je da su ugroženi i onkološki pacijenti.
“Onkološka terapija život znači za te pacijente”- rekao je Elek i dodao da je primetan broj porasta onkoloških pacijenata.
Elek je naglasio da problem predstavlja i izuzetno ograničeno kretanje saniteta i zdravstvenih radnika, sa zabranom ulaska saniteta iz centralne Srbije na Kosovo i Metohiju, osim na administrativnim prelazima koji su daleko od njih, pa tako nema ulaska na Jarinje, a danas je otvoren prelaz Brnjak, što će djelimično olakšati prevoz njihovih korisnika.
“Od incidenata u Banjskoj do danas saniteti su morali da pacijente transportuju preko prelaza Merdare pošto su prištinske vlasti zatvorile prelaze Brnjak, koji je jutros otvoren, i Jarinje preko kojeg još nema prolaza”- naveo je Elek.
U posljednjih šest mjeseci sanitetska vozila bolnice iz sjevernog dijela Kosovske Mitrovice bila su zaustavljena i podvrgnuta rigoroznim kontrolama policije takozvanog Kosova 210 puta.
“Svako vozilo koje izađe iz bolnice biva pretreseno, a nikada ništa kompromitujuće nije nađeno”- rekao je Elek.
On je apelovao na međunarodnu zajednicu da urazumi prištinske vlasti jer je pravo na liječenje i život ugroženo Srbima i drugim građanima koji se liječe u srpskim zdravstvenim ustanovama na Kosovu i Metohiji.
“Apelujem i na Međunarodni crveni krst i Kfor da se uključe u rešavanje ovog gorućeg problema, da prestanu sa deklarativnim podrškama i omoguće nam da pacijente lečimo u skladu sa Hipokratovom zakletvom”- naglasio je Elek, te upozorio da je situacija u zdravstvenim ustanovama južno od Ibra daleko teža i složenija.